Timikomp - Serwis

Odzyskiwanie i kasowanie danych

Odzyskiwanie i kasowanie danych / Stało się! Czego nie robić w panice?

 • Jeśli coś się już wydarzyło, to na pewno nasze chaotyczne działania nie poprawią tego stanu. Dlatego najlepiej zachować spokój i zastanowić się, co ostatnio zrobiłeś nim doszło do awarii. Może to nam pomóc w ustaleniu przyczyn awarii.
 • Jeśli awaria jest banalna, to czasem pomaga uruchomienie komputera w trybie awaryjnym (podczas startu komputera wciśnij klawisz F8 i z menu wybierz odpowiednią opcję). Warto również sprawdzić wszystkie połączenia kablowe (zwłaszcza kable zasilające i sygnałowe). Najlepiej jednak niczego nie ruszać i zaczekać na przybycie serwisanta.
 • Jeżeli dane zniknęły z dysku i nie wiesz, co zrobić - najlepiej nie rób nic. Zwłaszcza nie wyłączaj, nie restartuj komputera i nie dokonuj żadnych zmian na dysku.
 • Nie formatuj dysku i nie zmieniaj partycji, jeśli nie jesteś w stanie dostać się do swoich danych. To może zmniejszyć Twoją szansę na udany odzysk danych.
 • Jeśli już przypadkowo sformatowałeś dysk lub zmieniłeś partycję, nie instaluj żadnego innego oprogramowania; nie dokonuj też żadnych innych zmian na dysku. To może skutkować nadpisaniem Twoich danych, czyniąc procedurę odzyskania danych (data recovery) niemożliwym.
 • W przypadku usunięcia ważnego pliku nie należy w żadnym wypadku dokonywać jakichkolwiek zapisów na dysku. Potencjalnie możliwy do odtworzenia plik może, bowiem zostać "zamazany" nowymi danymi.
 • W żadnym wypadku nie rozbieraj dysku! Unoszące się w powietrzu drobinki i cząstki kurzu mogą natychmiast zanieczyścić talerze dysku powodując dalsze uszkodzenia i utratę danych. To także może być przyczyną utraty gwarancji.
 • Jeśli to możliwe; tzn. twój komputer jest włączony i pracuje, ale zachowuje się niestabilnie, natychmiast wykonaj kopię bezpieczeństwa wszystkich istotnych i dostępnych danych. Dopiero później wyłącz komputer. Może to Cię uchronić przed utratą danych.
 • Jeżeli dysk wydaje dziwne dźwięki, tzn. chrobocze, skrobie, brzęczy, ... natychmiast wyłącz system. Podczas dalszej pracy uszkodzenie dysku będzie postępowało co zmniejsza szansę na odzyskanie danych.
 • Nie pukaj w dysk, nie uderzaj i nie potrząsaj dyskiem, jeżeli on się nie uruchamia talerzy (nie wiruje).
 • Nic nie poskutkowało? Wejdź do BIOS-u i wczytaj ustawienia fabryczne. Jeżeli nigdy tego przedtem nie robiłeś, nie rób nic, aby nie pogorszyć sytuacji.
 • Nie poskutkowało? Zgłoś się do serwisu.
 • Jeśli musisz opuścić miejsce, w którym znajduje się komputer, upewnij się, że nikt nie będzie miał do niego dostępu. Jego niewiedza o awarii może wywołać większe uszkodzenia i utratę danych.
 • Zdecyduj, które z plików chcesz odzyskać z dysku. Gdy zaistnieje konieczność odtworzenia danych z uszkodzonego nośnika, trzeba pamiętać, że nie wszystkie dane warto odzyskiwać, wiąże się to, bowiem ze sporymi kosztami. Najlepiej, więc zrobić sobie wykaz plików, na których najbardziej nam zależy. System operacyjny przecież i tak będziemy musieli zainstalować na nowo, nie ma więc sensu płacić za odtworzenie jego plików.
 • Jeżeli utrata dotyczy danych o małym znaczeniu dla Ciebie lub łatwo odtwarzalnych - nie warto ponosić kosztów procedury. Szybciej będzie je odtworzyć.
 • Dane najlepiej odtwarza się z regularnie wykonywanych kopii zapasowych. Nie robiłeś ich? Pociesz się, mało kto je wykonuje. Ty teraz będziesz je już wykonywał systematycznie.
 • Dysk jest urządzeniem delikatnym, dlatego należy na niego uważać podczas transportu i nie dotykać elementów elektroniki. Do transportu uszkodzonego dysku powinno się używać torby antystatycznej Zawsze trzymaj dysk delikatnie za brzegi. Nigdy nie dotykaj elektronicznych części (PCBA).
 • Ostrzeżenie! Manipulowanie uszkodzonym dyskiem może spowodować bezpowrotną utratę danych. Firma nie bierze odpowiedzialności za utracone dane w rezultacie działań opisanych powyżej. Wszystkie dyski, nawet twarde się psują.

W momencie wystąpienia nieprzewidzianej awarii dysku z reguły nie zastanawiamy się nad jej przyczynami, starając się skupić na minimalizacji jej skutków. Tym niemniej warto przez chwilę przemyśleć, czy wystąpienie awarii nie było przypadkiem skutkiem naszego braku staranności, której można było w prosty sposób zapobiec. Na ogół profilaktyka nabiera znaczenia dopiero wtedy, gdy jej brak wywoła określone straty stąd też powszechna znajomość powiedzenia "mądry Polak po szkodzie". Warto rozważyć przedstawione powyżej kwestie i odnieść je do swojej codziennej pracy z komputerem. Pamiętajmy, że zachowując pewne podstawowe zasady, możemy wydatnie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia komputera, a co za tym idzie, również utraty danych.


Pamiętaj, że prawdopodobieństwo uszkodzenia dysku jest zawsze 100%-owe.

Każdy dysk, prędzej, czy później się zepsuje.